Naslovna / Korona

Naučnici otkrili potencijalni antivirusni tretman za covid 19

Priredio/la: I. V.|13:00 - 13. 02. 2021.

Otkriven  antivirus širokog spektra, visoko efikasan protiv SARS-CoV-2, običnog korona virusa, odnosno prehlade, respiratornog sincicijskog virusa (RSV) i virusa gripa A

Novi antivirusni tretman istovremeno bi ciljao različite tipove virusa Foto: Shutterstock

Naučno-istraživačkim tim Nottingham univerziteta otkrio je novo antivirusno svojstvo leka koje bi moglo značajno da utiče na način upravljanja budućim epidemijama i pandemijama, uključujući i ovu covid 19. Studija objavljena u časopisu Viruses pokazuje da je thapsigargin perspektavan antivirus širokog spektra, visoko efikasan protiv SARS-CoV-2 virusa, običnog korona virusa, odnosno prehlade, respiratornog sincicijskog virusa (RSV) i virusa gripa A. Studija je zajednički projekat koji su vodili profesor Kin-Chow Chang, eksperti Nottingham univerziteta, Agencije za zdravlje životinja i biljaka (APHA), Kineskog poljoprivrednog univerziteta i Pirbright instituta.

Istovremeno cilja različite tipove virusa

S obzirom na to da se akutne respiratorne infekcije, izazvane različitim virusima, klinički ne razlikuju, efikasan široki spektar dejstva antivirusa, koji istovremeno može da cilja različite tipove virusa, mogao bi značajno da poboljša kliničko lečenje. A antivirusi ove vrste, po mišljenju stručnjaka, mogao bi da bude dostupan za upotrebu u zajednici za kontrolu aktivne infekcije i njenog širenja. U ovoj revolucionarnoj studiji, tim stručnjaka otkrio je da biljni antivirus u malim dozama pokreće visoko efikasan antivirusni urođeni imuni odgovor usredsređen na domaćina, koji deluje protiv tri glavne vrste ljudskih respiratornih virusa, uključujući i covid 19.

Karakteristike antivirusa koji obećava

Ključne karakteristike zasnovane na ispitivanjima na ćelijama i na životinjama, koje čine thapsigargin naprednim, obećavajućim antivirusom su:
– efikasan je protiv virusne infekcije kada se koristi pre ili tokom aktivne infekcije
sposoban je da spreči virus da pravi nove kopije u ćelijama, najmanje 48 sati nakon pojedinačnog izlaganja od 30 minuta
– stabilan je u kiseloj pH sredini, kakva se nalazi u želucu, i zbog toga se može uzimati oralno, bez potrebe za injekcijama ili prijemom u bolnicu
– nije osetljiv na rezistenciju na viruse
– bar nekoliko stotina puta je efikasniji od trenutnih antivirusnih opcija
– jednako je efikasan u blokiranju kombinovane infekcije sa korona virusom i virusom gripa A, kao i kod jednovirusne infekcije
– siguran je kao antivirusni lek (derivat thapsigargina testiran je kod karcinoma prostate).

Buduće pandemije verovatno će biti životinjskog porekla

– Iako smo još uvek u ranoj fazi istraživanja ovog antivirusnog sredstva i njegovog uticaja na način na koji se mogu lečiti virusi poput covid 19, ovi nalazi su izuzetno značajni. Trenutna pandemija ističe potrebu za efikasnim antivirusnim lekovima za lečenje aktivnih infekcija, kao i za vakcinama, kako bi se sprečila infekcija. S obzirom na to da će buduće pandemije verovatno biti životinjskog porekla, tamo gde se dešava širenje virusa sa životinja na čoveka (zoonoza) i obrnuto, nova generacija antivirusnih sredstava, poput thapsigargina, mogla bi da igrati ključnu ulogu u kontroli i lečenju važnih virusnih infekcija, i kod ljudi i kod životinja – izjavio je profesor Chang, navodeći da je thapsigargin jedinjenje olova u razvoju nove generacije moćnih antivirusnih sredstava usmerenih na domaćina (za razliku od konvencionalnih antivirusnih lekova koji direktno ciljaju viruse).

Potencijal odbrane od sledeće ozbiljne pretnje

Vođa studije, profesor Kin-Chow Chang dodaje i da „iako je očigledno potrebno više ispitivanja, trenutni nalazi snažno ukazuju da thapsigargin i njegovi derivati obećavaju antivirusni tretman protiv covid 19 i virusa gripa i da imaju potencijal da nas odbrane od sledeće Disease X pandemije (misteriozno ime dato vrlo ozbiljnoj pretnji koju nepoznati virusi predstavljaju po ljudsko zdravlje, a koje Svetska zdravstvena organizacija smatra glavnim prioritetom za istraživanje, zajedno sa poznatim „ubicama“ poput SARS i ebole).“

Pre preuzimanja teksta sa našeg sajta obavezno pročitajte USLOVE KORIŠĆENJA. Posebno obratite pažnju na član 6. i 8.2.
TEME:
Mila
19:02, 15. 02. 2021.
Odgovori

Pošto pratim vaš portal,volela bih savet,kad mogu da primim vakcinu,imam69g.i preležala sam herpes zoster,prvi simptom pre mesec dana,osećam se odlično,puno hvala unapred.

Vaš komentar nam je dragocen!

Ostavite odgovor

Preporučujemo