Naslovna / Korona

Da li prenosimo korona virus dok se dovikujemo?

5:00 - 17. 09. 2020.

Istraživanja pokazuju koliko smo ugroženi dok neko priča, peva ili viče u zatvorenoj prostoriji 

Glasan razgovor povećava širenje infekcije Foto: Shutterstock

Priredio: O. Đ.

Veće kapljice koje stvaramo toko razgovora predstavljaju manji rizik jer brže padaju na zemlju, dok manje kapljice mogu da se zadrže u vazduhu. Ako bismo svi nosili masku u zatvorenom prostoru, to bi smanjilo mogućnost prenosa virusa za oko 70 procenata

Dokazano je da se koronavirus širi uglavnom kapljičnim putem – kapljicama koje nastaju kijanjem, kašljanjem ili govorom zaražene osobe. Međutim, iako je prenos kijanjem i kašljanjem logično povezan sa bolesnima koji često kašlju i kijaju, prenos govorom nije bio detaljno ispitan sve do istraživanja Američkog centra za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC).

Naime, CDC se pozabavio specifičnim klasterom zaraze u saveznoj državi Vašington, koji je nastao tokom probe lokalnog hora. Tada je dvosatnoj probi prisustvovalo 61 lice, svi članovi hora, uključujući i jednog simptomatskog pacijenta. U danima koji su usledili, još 53 osobe – ili 87 odsto grupe – bile su pozitivne na COVID-19.
Izveštaj dalje kaže da je prenošenje virusa COVID-19 tokom probe hora olakšano jer su pevači bili u neposrednoj blizini, i pojačano činom pevanja. I dok dokazi jasno sugerišu se pevanjem prenosi COVID-19, ono što je manje jasno je kako se to odnosi na rizik tokom običnog razgovora.

Opasne su sitne kapljice

Emisija aerosola povezana je sa tim koliko glasno izgovaramo reči Foto: Shutterstock

Najjednostavnije rečeno – da. U članku koji je objavljen u časopisu Nev England Journal of Medicine, naučnici iz Nacionalnog instituta za zdravlje i Medicinskog fakulteta Perelman na Univerzitetu u Pensilvaniji napisali su da govorom stvaramo kapljice koje variraju u veličini. Veće kapljice predstavljaju manji rizik jer brže padaju na zemlju, dok manje kapljice mogu da dehidriraju i da se zadrže u vazduhu, u osnovi delujući poput aerosola.

Zato je potrebno imati na umu važnost socijalne distance i nošenja maski.
– Ako ste dovoljno udaljeni, udaljenost vam pruža zaštitu od kapljica –  kaže dr Purvi Parih, alergolog pedijatar iz Njujorka.

Glasan razgovor povećava širenje infekcije

– Emisija aerosola tokom govora povezana je sa tim koliko glasno izgovaramo reči – stoji u izveštaju CDC.
Ali to nije prvi ni jedini put da je glasni govor povezan sa lakšim širenjem kapljica: nekoliko istraživanja otkrila su da glasan govor, kao i međusobno dovikivanje, može da emituje hiljade kapljica u sekundi i da se „ukupna zapremina broja kapljica povećava kada glasno govorimo.
Ali istraživanja nisu otkrila samo prisustvo kapljica koje se stvore u razgovoru, već i da su te kapljice toliko male da bi mogle da ostanu u vazduhu do 14 minuta, što pokazuje kako se COVID-19 može brzo proširiti u zatvorenim prostorima.
– Ipak, ako svi nose masku, to smanjuje mogućnost prenosa za oko 70 procenata–  zaključuje dr Parih.

Pre preuzimanja teksta sa našeg sajta obavezno pročitajte USLOVE KORIŠĆENJA. Posebno obratite pažnju na član 6. i 8.2.
TEME:
Vaš komentar nam je dragocen!

Ostavite odgovor

Preporučujemo