Trudnoća nakon transplantacije bubrega (689 pregleda)

11.11.2013 12:40 | Anonimni korisnik
Žensko sam, imam 21. godina života, visina 167cm, težina 65kg. U užoj porodici samo mi brat boluje od dijabetesa. Prvu menstruaciju sam dobila sa 18 godina, zadnja menstruacija je bila 23.9, ne koristim kontracepciju. Nemam problema sa mokrenjem. Pušim, nekih 3 godine dnevno par cigareta. Sadašnja bolest je transplantacija bubrega. Zanima me pošto sam imala transplantaciju pre 5 godina, da li bih mogla zatrudniti? Hvala unapred.

11.11.2013 12:40 |

Zvoncica

Izrazito mladi ste imali transplantaciju, niste mi naveli razlog za transplantaciju, i lekove koje uzimate. Pitanje je funkcije drugog bubrega , i je li bubreg dobijen od živog donora , i gde je presađeni bubreg smešten.
Prema literaturi sledeći zahtevi trebaju biti ispunjeni za normalni tok trudnoće: normalna funkcija presatka najmanje 2 godine, dobra vrednost kreatinina, bez proteina ili minimalno- u mokraći nema povišenog krvnog pritiska. To ćete proveriti sa svojim nefrologom.
Naravno da su trudnoće kod takvih žena izrazito komplikovane i rizične, jer se tokom trudnoće mogu razviti sve komplikacije : preeklampsija, smanjen rast deteta, prirodene anomalije, sklonost infekcijama. Većina komplikacija ima postotak rizika pojavljivanja najmanje 30 %. Treba reći da je malen rizik odbacivanja presatka tokom trudnoće. Preporučujem vam da se držite saveta nefrologa koji vas vodi, a tokom trudnoće, ako se ipak odlučite na nju, morate biti pod intezivnim nadzorom svih bubrežnih funkcija.

* Ukoliko želite da primate obaveštenja vezana za ovu temu morate biti prijavljeni.

Registracija

Uloguj se

Registruj se