Eho vrata i stitaste zlijezde (14190 pregleda)

24.03.2014 08:53 | Anonimni korisnik
Postovani, poslednji nalaz moje bake glasi ovako:
EHO GLANDULAE THYREOIDEAE
Eho vrata i stitaste zlijezde
Gl Th polinodozno izmjenjena, uvecana na racun istmusa u kome se izdvaja heteroehogeni cisticno degenerisani nodus dimenzija 28x10x18mma uvecanjem ap dijametra na 13mm, desni lobus granicnih dimenzija 25x21mm, sa vise heterogenih nodusa najveci 20x18x21mm, cisticno degenerisani uz njega u lobusu se vidi i par subcentimetarskih istih karakteristika.
U desnom lobusu 21x12mmm vidi se dva nodusa jedan cisticno dgenerisani medijalno lokalizovan, lateralno 8mm sponge nodul.
U cjelini gl.th. odgovarajuceg Doppler signala.
Na vratu ne uocavaju se patoloski uvecane lgl duz jugularnih lanaca.

Dakle, ovo je nalaz od prije neki dan, i da li biste mogli da mi kazete bar okvirno i ukratko sta znaci?

A ovo je nalaz iz 2010 godine:
Glth urednog polozaja, desni lobus je uredne dimenzije sa hipoehogenim nodusomn dijametra 8mm
Lijevi lobus je uvecan sa sirenjem put kaudalno retrosternalno
Lijevi lobus je nehomogen sa vise nodalnih promjena razlicite eho strukture posteromedijalno prisutna cista dijametra 8mm jos jedna lateralnije 5mm takodje se diskretno izdvaja vise izo do lako hiperehomogenih nodalnih promjena posebno put kaudalno koje pokazuju centralne hipoehogeno izmjenjene dijelove
Istmus je put lijevog reznja prosiren na 8mm u preostalnom dijelu je uredne dimenzije
Pljuvacne zlijezde su homogene simtericno
Na vratu lijevo visoko subkutano hipoehogena ostro ogranicena ovalna promjena dijametra 7mm
Ne zapazaju se patoloski izmjenjene lgl na vratu

Izvinjavam se na ovako dugom postu, ali problem je u tome sto njoj niko nece da procita nalaz, a medicinski neskolovan covjek, mislim da nije dovoljno sposoban da se sam snadje. Vracaju je od jednog doktora do drugog, ali niko nista ne objasnjava.
Nadam se da cete mi moci pomoci.
Hvala unaprijed! Pozdrav

24.03.2014 07:16 |

Doktor Katarina Kuzmanović

Postovana,
Nalaz mora detaljno da procita spec.interne med.endokrinolog,tj sliku-to sto vi imate je opis slike a lekar cita daje nalaz donosi zakljucak koju dijagnozu da postavi na osnovu morfoloskih promena sa slike i drugih nalaza koje cete mu dostaviti krvna slika,biohemija,T3,T4,TSH...Pripremite sve sto imate u jedan folder.Isthmus je mostic koji vezuje levi i desi rezanj stitne zlezde i ne bi po pravilu smeo biti uvecan ili cisticno izmenjen jer ako je hiperaktivan moze biti uzrok hipertireoze.Tkivo bi po pravilu trebalo biti homoehogeno a tu se vide zone i hipohogenosti i hipoehogenosti kao opis da je mozda smanjena ili povecana funkcija u tim zonama nodusa(reznjeva).Nadam se da sam malo pojasnila.
Drugi snimak iz 2010 nema u ovom trenutku dg.vrednost jer mora da se uradi novi iako je dobro sto cuvate.Ne mojte se opterecivati snimcima jer to je posao onih koji su se za to skolovali bitno je da li je postavljena dg.,da li uzimate neku th,i kako se osecate.Sada imamo opis echo snimka a niste nam rekli kakve ste tegobe imali te u kom svojstvu je radjeno snimanje.U svakom slucaju mora da postoji neko "ko vas prati" mislim na vaseg ENDOKRINOLOGA.

24.03.2014 08:36 |

Doktor Katarina Kuzmanović

Postovana,
Izvinite mislila sam da je rec o vama pa sam vas savetovla jer sam vas iskljucivo obratila paznju na echo.Molim vas uzmite u obzir da je kod bake malo drugacija situacija zbog njenih godina neke degenerativne promene zbog starosti su sigurno prisutne budite bez brige dok se ne ponove analize i pregled.Limfoglandule nisu uvecane i normoponirane su i na starom i na novom snimku, pljuvacne zlezde bo.Spec.endokrinolog da uspostavi dg.za stitnu zlezdu i prepise th i naravno vrsi terapijski nadzor pacijenta.Srdacno

24.03.2014 11:35 |

Doktor Aleksandra Vojinović

Postovana,
Nodusi su ceste degenerativne promene stitne zlezde. U koliko je hormonski status uredan savetuje se samo ultrazvucna kontrola na 6 meseci. Medjutim, u koliko je u pitanju hormonski dizbalans indikovana je terapija propisna od strane nadleznog endokrinologa.

24.03.2014 12:05 |

Anonimni korisnik

Ono sto je najbitnije, lekar je iskljucio tumor stitne zlezde. Zato vam nista nije receno,bakica da krv i ceka se da vide jel joj treba tabletica ili ne. To vam je cela filozofija. E sad ove kontrole su samo da se vremenom proveri da li ce se zlezda uvecavati tj. Cvorovi u njoj ili ne.Ako se pitate zasto?Zato sto u toj situaciji moze da pritiska disajni put i savetuje se vadjenje.Stose u vasoj situaciji nece desiti jer su malog promera. Srpskim jezikom.Pozz

24.03.2014 15:19 |

Anonimni korisnik

Hvala puno na pomoci! :)

24.03.2014 15:20 |

Anonimni korisnik

Hvala puno na pomoci! :)

29.01.2017 16:54 |

Anonimni korisnik

Postovani, zanima me sledece.
Radila sam ultrazvuk stitne zlezde, sve je b.o. Kada sam stigla kuci u izvestaju sam procitala sledece : "Duz jugularnog lanca desno par lgl. do 7mm. U ostalim delovima mekih tkiva nema uvecanih lgl."
Zanima me, sta to znaci, da li treba da se prati nesto, posto mi nista receno nije. inace sam 87' godiste.
Hvala unapred.

* Ukoliko želite da primate obaveštenja vezana za ovu temu morate biti prijavljeni.

Registracija

Uloguj se

Registruj se