Multiple Sclerosis (1340 pregleda)

05.12.2013 13:00 | Anonimni korisnik
Imam 34 godine, pre dve nedelje pocele su da se desavaju promene prvo u vidu duplih slika pri pogledu ulevo, a zatim nakon nekoliko dana i misicna slabost leve strane lica. Pre dva dana uradjen je MR endokranijuma.Nalaz MR pokazuje tri lezije periventrikularno levo, od kojih su dve tipa demijelinacionih plakova, kao i manje punktiformne lezije u frontalnim lobusima ishemijske geneze. Nakon odlaska kod neurologa sa ovim nalazom uradjena mi je lumbalna punkcija, i odmah sledeci dan zapoceta terapija kortikosteroidima, dok se u medjuvremnu cekaju rezultati poslati na analizu na institut Batut na Borrelia Burgdorferi, i na Institut za neurologiju Beograd na Encephalomyelitis Disseminata. S obzirom da sam iz unutrasnjosti da li bi trebalo da trazim drugo misljenje, ili je ovo dovoljno za uspostavljanje dijagnoze?

05.12.2013 13:03 |

Jelena

Vaša dijagnoza očigledno još nije potpuno jasna. Atak tegoba koji navodite može da bude prvi atak demijelinizacione bolesti. Da li će to biti multipla skleroza zavisi od daljeg toka, kao i od ostalih dopunskih ispitivanja. Ukoliko nalaz likvora potvrdi sumnju na multiplu sklerozu uzimajući u obzir ostale nalaze onda se može govoriti o tzv. klinički izolovanom demijelinizacionom sindromu, koji vrlo često pšredtsvalja u stvari prvi atak multiple skleroze. Ukoliko međutim nalaz likvora bude nekarakterističan za multiplu sklerozu, onda je mogućnost da se radi o ovoj bolesti manja, mada nije isključena. Uvek možete tražiti drugo mišljenje, ali sudeći prema vašem pitanju sve što je urađeno, bilo je prema saveremenim principima dijagnostike i lečenja.

* Ukoliko želite da primate obaveštenja vezana za ovu temu morate biti prijavljeni.

Registracija

Uloguj se

Registruj se