Ljubomora u braku (942 pregleda)

10.11.2013 01:01 | Anonimni korisnik
Imam 35 god, imam problema s ljubomorom u braku. Naime, smatram da je moj partner patološki ljubomoran i ne želi potražiti pomoć, a ja silno želim spasiti brak. Teško mi je, šta da radim?

08.11.2013 12:37 |

Jelena

Bračna/partnerska ljubomora je patološko ponašanje koje se znatno češće viđa kod muškaraca nego kod žena što ukazuje na činjenicu da pored biologije/konstitucije/ nasleđa postoje psihološki i socijalni elementi (rodni elementi:odgoj, kultura) koji sudeluju u formiranju ove pojave. Ljubomora muža koja se manifestuje fizičkim napadima na ženu je uvek složen problem.U pravilu ljubomorni muževi koji napadaju žene fizički ili ih zlostavljaju na neki drugi način (na primer emocionalno ih zlostavljaju optuživanjem, vređanjem i ponižavanjem) se ne žele lečiti i to je glavna prepreka psihijatrijskoj/psihoterapijskoj intervenciji. Kad dođu psihijatru ljubomorni nasilni muževi se leče i lekovima i psihoterapijom što zavisi o svakom posebnom slučaju. Uspeh same terapije je različit kod raznih stanja koja su u osnovi patološke ljubomore (duševna bolest, alkoholizam ili poremećajem ličnosti) i u pravilu nije baš veliki.

* Ukoliko želite da primate obaveštenja vezana za ovu temu morate biti prijavljeni.

Registracija

Uloguj se

Registruj se