Da li postoji velika šansa da dobijem rak grlića materice ako sam pozi (852 pregleda)

14.11.2013 16:02 | Anonimni korisnik
Pre mesec dana sam bila na redovnom ginekološkom pregledu na kom mi je urađen papa test i test na visoko rizične HPV 16 i 18 (tipizacija HPV se u Americi, gde živim poslednjih pet godina, a radi se svim ženama prvi put kada navrše 30 godina). Papa test je bio normalan (kao i svi predhodni), ali je test na HPV 16 bio pozitivan. Doktor mi je uradio kolposkopiju, i pošto nije bilo nikakvih promena na grliću, doktor je rekao da nije potrebno raditi biopsiju. Moja pitanja su sledeća: - Doktor mi je rekao da nema razloga za paniku, jer HPV postoji kod velikog broja žena koje su bile seksualno aktivne, On kaze da se HPV `očisti` sam od sebe kod 80 odsto žena do 30. godine (pa zato i ne rade test ranije), i da se kod preostalih 20 odsto žena može očistiti malo kasnije (u tu grupu i ja upadam). Da li je to tačno? - Ja sam imala samo tri različita partnera u životu. Udata sam već šest godina, i samim tim sa istim partnerom već duže vreme (nemam razloga da sumnjam da me muž vara). Da li to što mi je detektovan HPV16 znači da moj organizam ne može da se odbrani od HPV sam od sebe, i da li me to stavlja u visiko rizičnu grupu za pojavu kancera? - Koliko često treba da radim preglede (papa i HPV tipizaciju) da bih bila sigurna da nije došlo do prekancerogenih promena? - Koja je šansa da ceo život imam HPV16 i da nikad ne dobijem rak grlića materice? - Da li postoje bilo kakvi vitamini ili suplementi koje bih trebalo da uzimam da bih ojačala imuni sistem i oslobodila se HPV16 virusa?

14.11.2013 16:06 |

Jelena

Da biste dobili karcinom grlića materice potrebno je još niz faktora da se slože u organizmu da biste oboleli. Prisustvo visokorizičnog virusa 16 ne znači apsolutno da ćete oboleti. Da je tako onda bi svaka žena koja ima visokorizični virus bila odmah operisana. U praksi i životu je drugačije. Jedino što se vama savetuje su redovne kontrole, kolposkopski pregled i papa. Ukoliko bi se kod vas pojavio neki znak oboljenja bila bi odmah urađena biopsija i dalje lečenje.

* Ukoliko želite da primate obaveštenja vezana za ovu temu morate biti prijavljeni.

Registracija

Uloguj se

Registruj se