POVIŠSEN PTH- SMANJEN VITAMIN D (3050 pregleda)

18.11.2013 15:05 | Anonimni korisnik
Ultra zvuk stitne zlezde ukazuje na postojanje vise nodusa od kojih je jedan hipoehogeni u desnom lobusu 210, a proksimalno od njega 9,6.Bez regionalono uvecanih lgl. Nivo hormona ft4 i tsh u granicama normale, kalcitoin radjen pre godinu dana nalaz uredan kao i biopsija oba cvorica. Povecan holesterol blago kao i hdl i ldl koji je 4.35 a ref.vr je manja od 2.59. Takodje pth je 89 a ref.vrdnost do 14 do 72.Na Vas raniji predlog sa kojim je bio saglasan i moj endokrinolog uradila sam i vitamin 25oh d. Vrednost 10.3 sto odgovara referentnoj vrednosti insuficijencija od 8-20. Fosfor i kalcijum u granicama. Od simptoma kao sto sam Vam ranije pisala i dalje osecam blago trnjnje ili bolje receno zarenje ispod jezika. Osecaj je nopisiv, licno mi stvara veliku nervozu. Takodje Vam napominjem da paralelno idem kod dva endokrinologa od kojih jedan nije ni smatrao da treba da radim ni pth, a kada sam ga uradila na predlog drugog smatrao je da je povecanje neznatno i da nemapotrebe da radim vitamin d sto se ispostavilo pogresno jer ste mi i Vi i drugi endokrinolog dali predlog da uradim vitamin d.Koliko je sve ovo ozbiljno i kakav je Vas predlog za dalje. Jos jednom se zahvljujem jer ste mi Vi prvi ukazali na eventualni problem sa vitaminom d.Kome da se obratim za osecaj utrenlosti, zarenja ispod jezika. Nalz orl koji je takodje radjen je ok.

18.11.2013 15:01 |

Zvoncica

Lako povišena vrednost PTH hormona uz normalan nalaz kalcijuma i fosfora, najčešće se javlja kod manjka aktivne forme vitamina D koji je kod Vas pri donjoj granici. Ne bi bilo loše da uzimate manju dozu vitamina D kao supstituciju, jer je njegova uloga višestruka u organizmu, dogovorite se sa Vašim endokrinologom oko toga. Ukoliko i dalje imate žarenje pokušajte uraditi bris.

03.08.2019 23:26 |

Anonimni korisnik

Postovanje,
Operacija 12.06.19. Extirpatio gl.parathyr.I. dex.inf.pp adenoma. Nalaz ex tempore benigno ( adenom paratiroidee). PTH posle operacije 28,7 pg/ml, Ca 2,3.
Na prvoj kontroli kroz dve nedelje Ca 2,3 Fosfati 1,3, PTH 104.
Zadnji rezultati od 02.08.19. Ca2,5, Phos. 1,2, PTH 116.
Mozete li mi reci koji bi uzrok mogao biti za povecanje Ca i Pth? Da li ponovo pocinje stvranje novog adenoma? Sta preduzeti da rezultati ponovo budu u granicama?
Zahvalna na odgovoru do neba!

* Ukoliko želite da primate obaveštenja vezana za ovu temu morate biti prijavljeni.

Registracija

Uloguj se

Registruj se