Da li imam normalne vrednosti insulina? (3755 pregleda)

03.12.2013 11:53 | Anonimni korisnik
Radila sam oggt test sa insulinom i rezultati su mi sledeći. 0min-16.4 30min-90.0 60min-158 120min-75.3 180min-36.7. I glukozu, dve vrednosti su mi povećane, tačnije drugo vađenje mi je 9.6, a treće 7.5. Dokor mi ništa nije rekao, samo mi je prepisao siofor narednih šest meseci. Inače imam 20 godina. Zanima me vaše mišljenje.

03.12.2013 11:52 |

Zvoncica

Prema rezultatima OGTT , kod Vas se radi o smanjenoj toleranciji na glukozu koja, ukoliko se ne koriguje, predstavlja uvod u dijabetes. U osnovi poremećaja tolerancije glukoze je insulinska rezistencija.
To je stanje koje se odlikuje povišenim vrednostima insulina u krvi , jer postoji smanjena osetljivost perifernih tkiva na sam insulin i na taj način je poremećeno iskorištavanje glukoze od strane tih tkiva . U početku , pojačanim stvaranjem i lučenjem insulina, pankreas uspeva da održi vrednosti šećera u granicama normale, ali kada se njegovi kapaciteti istroše, dolazi do ispoljavanja povišene vrednosti šećera u krvi i razvoja dijabetesa. Ovo se obično viđa kod gojaznih osoba kod kojih postoji genetska predispozicija za razvoj ove bolesti.
Lečenje podrazumeva korigovanje načina života u smislu pridržavanja dijetetskog režima ishrane, primene fizičke aktivnosti i primene lekova.
Niste naveli razlog zbog koga je rađen ovaj test, ali s obzirom na Vaše godine , pretpostavljam da se radi o ispitivanju vezanom za PCOS ( sindrom policističnih jajnika). Lek koji ste dobili je lek izbora za lečenje insulinske rezistencije, koja može biti jedan od uzroka PCOS . Ovaj lek u značajnoj meri popravlja ovo stanje, ali je od presudnog značaja korekcija telesne težine.

11.06.2019 14:25 |

Milica Milošević

Radila sam oggt test sa insulinom i rezultati su mi sledeći. 0min-17.86, 120min-130.30. I glukozu, prvo vađenje 4.8, drugo vađenje nakon 120 min mi je 6.8. Imam 26 godina. Zanima me vaše mišljenje.

* Ukoliko želite da primate obaveštenja vezana za ovu temu morate biti prijavljeni.

Registracija

Uloguj se

Registruj se