Naslovna / Bolesti / Dečije bolesti (Pedijatrija)

Zauške (Parotitis/Mumps)

16:56 - 26. 10. 2020.

Zauške, Parotitis ili Mumps su nazivi za akutnu sistemsku infekciju čiji je izazivač virus mumpsa (iz roda Paramyxovirusa). Prenosi se sa osobe na osobu putem pljuvačke, nosnog sekreta ili bliskim kontaktom, a pacijent je zarazan u periodu od oko 7 dana pre pojave simptoma i 9 dana nakon pojave simptoma.

Oboljenje zahvata primarno parotidne pljuvačne žlezde, koje služe za proizvodnju pljuvačke i nalaze se iza uha. Pored parotidnih žlezda može da zahvati i druge pljuvačne žlezde, testise, ovarijum, pankreas, tj. ostale žlezde sa spoljašnjim lučenjem.

Infekcija počinje tako što virus prodire u sluzokožu disajnih puteva – nosa ili grla, i započinje razmnožavanje u tim ćelijama. Odatle preko parotidnog kanala (iz kog se luči pljuvačka) dospeva do parotidne žlezde gde nastavlja svoje umnožavanje.

Simptomi 

Na početku su simptomi nespecifični i liče na prehladu, obuhvataju:

  • Povišenu temperaturu
  • Malaksalost
  • Glavobolju
  • Gubitak apetita
  • Bol u uhu

U narednih nekoliko dana temperatura tela može da raste i javljaju se otoci parotidnih žlezda. Najčešće se otok javlja prvo sa jedne strane, a nakon par dana zahvata i drugu stranu. 

Kod nekih osoba simptomi mogu biti blagi ili izostati u potpunosti. Međutim, kada se razvije puna klinička slika, svi znaci bolesti prolaze nakon 7 dana.

U 20-40% inficarnih tinejdžera ili mlađih muškaraca, 7 dana nakon parotitisa može se javiti otok testisa, crvenilo kože skrotuma i jaki bolovi. 

Ukoliko virus dospe u krvotok može izazvati meningitis i encefalitis. 

Povraćanje, bol u gornjem delu stomaka i mučnina mogu ukazivati na zahvaćenost pankreasa.

Dijagnoza

Lekar može da postavi dijagnozu kliničkim pregledom i nakon razgovora sa pacijentom i saznanja da li je pacijent vakcinisan. 

Radi potvrđivanja dijagnoze zauški mogu se koristiti specifični testovi tipa:

  • Izolacija virusa PCR testom (brisom sa sluznice obraza) 
  • IgM antitela 

Terapija

S obzirom da zauške izaziva virus antibiotici se ne primenjuju u lečenju. 

U cilju ublažavanja simptoma uglavnom se primenjuje simptomatska terapija poput:

  • Hladnih obloga u predelu otoka žlezde 
  • Lekova za snižavanje temperature na bazi Ibuprofena
  • Unošenja dosta tečnosti
  • Meke i kašaste ishrane
  • Izbegavanje kisele hrane koja može uticati na pojačanje bolova u parotidnoj žlezdi 

Prevencija

Zauške se mogu sprečiti sa dve doze vakcine protiv zauški, koja u većini zemalja spada u redovan imunizacioni program. U Srbiji se primenjuje trovalentna,  živa atenuirana vakcina najčešće u kombinaciji sa vakcinom protiv morbila i rubeole (MMR).

Iako vakcina sadrži žive viruse oni su oslabljeni tako da kod zdravih osoba ne mogu izazvati infekciju. Nakon primene vakcine, naš imuni sistem produkuje antitela koja štite vakcinisanu osobu od infekcije virusima malih boginja, rubeole i zauški.

Prva doza vakcine se daje u periodu između 12 i 15 meseca po rođenju. A druga doza se da je deci uzrasta između 4 i 6 godina.

Osobe koje imaju oslabljen imuni sistem, alergiju na želatin ili neomicin, kao i žene u drugom stanju ne treba da primaju MMR vakcinu.